هایپر لینک در html

هایپر لینک ها ستون فقرات وب هستند. آنها وسیله ای برای برقراری ارتباط میان یک بخش از اطلاعات با بخش دیگر از اطلاعات (به عنوان نمونه یک صفحه) می باشند.

اگر شما دو صفحه وب طراحی کرده اید، به وسیله هایپر لینک می تواند از یک صفحه به صفحه دیگر بروید. همچنین اگر یک صفحه وب طولانی طراحی کرده اید، می توانید به وسیله هایپر لینک از یک بخش صفحه به بخش دیگر بروید و باز گزدید. هایپر لینک شبیه شکل زیر می باشد (یک متن آبی زیر خط دار).

حال ببینیم زمانی که روی یک لینک کلیک می شود چه اتفاقی می افتد.

هایپر لینک چیست؟

زمانیکه برروی لینکی از یک سایت دیگر کلیک می کنید (با فرض اینکه به اینترنت متصل باشید)، این اتفاق می افتد.

مرورگر شما اطلاعات مربوط به لینک را جمع آوری کرده و درخواستی به چیزی که نام سرور (نیم سرور) نام دارد ارسال می کند. نیم سرور متن درخواست را (مثلا www.yasict.com)  به اعدادی که IP نام دارند ترجمه می کند. این کار الزامی است، چون کامپیوترها به زبان نوشتاری صحبت نمی کنند و به چیزی احتایج دارند که برای آنها قابل فهم باشد.

آدرس IP برای شناسایی یک کامپیوتر خاص بکار برده می شود. چنانچه آدرس IP مورد نظر یافت نشد، خطایی سمت مرورگر برگردانده می شود. در این حالت، معمولا صفحه خطای 404 نمایش داده می شود.

چنانچه آدرس IP مورد نظر یافت شود، به مرورگر شما ارسال می شود و سپس مرورگر با برقرای ارتباط با وب سرور درخواستی شما، صفحه مربوطه را نمایش می دهد.

()Uniform Resource Locator

معمولا به URL آدر س گفته می شود. URL صفحه ما،  http://www.yasict.com.

URL از دو بخش تشکیل شده است، بخش پروتکل(http://)  و نام دامنه. در انتهای URL یک / قرار دارد که اگر صفحه ی خاصی در یک وب سایت مد نظر نباشد، این کارکتر به صفحه defult اشاره می کند که معمولا فایل index.html می باشد. فایل index.html را شما ایجاد کرده اید. به همین خاطر نام گذاری index.html اینقدر با اهمیت است.

صفحه index.html

وب سایت شما احتمالا دارای صفحات بسیاری خواهد بود. فرض کنید که کسی برای نخستین بار به وب سایت شما سر می زند. مرورگر از کجا تشخیص دهد که ابتدا کدام صفحه را بارگزاری نماید؟

پاسخ این سوال این است: "صفحه پیش فرض"

زمانیکه شما یک فضای میزبانی وب خریداری می کنید، پوشه ای برای بارگذاری فایل ها در اختیار شما قرار داده می شود. شرکت میزبان، از قبل برای این پوشه، صفحات پیش فرض را تعیین کرده است. این صفحه معمول نام دارد. بنابراین چنانچه کسی آدرس اصلی سایت را وارد نماید، مرورگر او را صفحه پیش فرض هدایت خواهد کرد. لازم نیست آدرس زیر نوشته شود

www.yasict.com/ index.html

 

سایر فایل های پیش فرض عبارتند از:

 

Index-aspx

Default.html

Default.aspx

اگر فایل پیش فرض را بر روی فضای میزبانی آپلود نکرده باشید، بازدیدکنندگان با صفحه خطا مواجه خواهند شد.

بسیار خوب، تا اینجا یاد گرفتیم که یک لینک چیست و با کلیک روی آن چه اتفاقی می افتد. حال ببینیم چگونه  لینکها را ایجاد نماییم.