آشنایی با تگ ها

Html حاوی عناصری به نام تگ می باشد. تگها به صورت جفت استفاده می شوند، یک تگ آغاز و یک تگ پایان. اولین تگی که استفاده می کنیم تگ HTML می باشد. می بایست یک تگ html در ابتدا و تگی دیگر در انتها قرار داده شود.

                                                                                                                                                                                               <HTML>

                                                                                                                                                                                              <HTML/>

این تگ به مرورگری مانند اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس می گوید که کدهای نوشته به زبان html می باشند. در اینجا به دو نکته باید توجه داشت: اولا کلمه html داخل دو علامت> و < قرار گرقته است. (علامت کوچکتری و بزرگتری). ثانیا تگ دوم دارای علامت "/" قبل از کلمه html می باشد.

تمامی تگها می بایست نکته اول را لحاظ کرده باشند و داخل علامت های > و < قرار بگیرند. این علامتها به مرورگر می گوید که کدهای html ای وجود دارند که می بایست اجرا شوند و نباید در صفحه نمایش داده شوند.

حذف کردن یکی از این علامتها باعث بروز درهم ریختگی در صفحه خواهد شد. حال این دو تگ html را در محیط ویرایشگر متنی خود مشابه به تصویر زیر وارد کنید:

               

تگ اول به مرورگر می گوید که عملیاتی را آغاز کند و تگ دوم می گوید عملیات را خاتمه دهد. علامت خاتمه "/" می باشد. بنابراین حذف یا فراموش کردن آن باعث بروز در هم ریختگی عناصر صفحه خواهد شد. جفت تک بعدی، تگهای HEAD  هستند که داخل تگهای HTML قرار می گیرند:

<HTML>

               <HEAD>             

             <HEAD/>           

<HTML/>

مجددا توجه داشته باشید که جفت تگهای head داخل علامت های > و< قرار گرفته اند و همچنین "/" قبل از head دوم وجود دارد. قسمت head در یک صفحه html جایی است که دستورالعمل های مخصوص مرورگر قرار داده می شود.

مرورگر متنهایی که داخل تگ head قرار گرفته اند را نمایش نمی دهد و بعنوان مثال اگر بخواهید عبارت "Hellow World" را در صفحه نمایش دهید و آنرا داخل تگهای  head قرار دهید، مرورگر آنها را نادیده می گیرد. دلیل آن اینست که "Hellow World" یک متن مستقیم است بعنوان یک دستورالعمل خاص برای مرورگر قابل شناسایی نمی باشد.

یکی از دستورالعمل های خاص که برای مرورگر قابل درک می باشد، تگ TITLE است:

 <title >               </title> 

در ساختار html، تگ title همیشه داخل تگ  head  قرار می گیرد:

<html>

            <head>             

                         <title>    </title>                    

              <head/>             

<html/>

تگ title کار زیادی انجام نمی دهد و لزوما نباید با نام صفحه شما یکسان باشد. اگر شما فایل صفحه وب سایت خود را به نام MyFamily.html ذخیره کرده اید، رابطه ای بین نام فایل و تگ title وجود نخواهد داشت هر چیزی که داخل تگ title تایپ کنید، در قسمت نوارعنوان پنجره مرورگر نمایش داده خواهد شد. و این تمام کاری است که این تگ انجام می دهد.

آخرین و مهمترین بخش از ساختار html ، تگ BODY می باشد.

<html>

                <head>      

                                <title>     </title>

               <head/>     

                <body>         

                 <body/>        

<html/>

بیشتر کدهای html داخل تگهای body قرار می گیرند. تگ body را به عنوان صفحه سفید در واژه پرداز Word تصور کنید. زمانی که چیزی در واژه پرداز Word تایپ می کنید، بلافاصله نمایش داده می شود. به همین صورت، زمانی که شما چیزی را داخل تگ  body تایپ کنید و سپس نتیجه را در مرورگر مشاهده کنید، هر چیزی که تایپ کرده اید نمایش داده می شود.

از آنجائیکه عبارت تایپ شده تگ نیست، مرورگر سعی می کند که آنرا نمایش دهد. بنابراین به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید بازدیدکنندگان وب سایت متن شما را مشاهده کنند، آنرا داخل تگ body  قرار دهید. حال در ویرایشگر متن خود، مشابه تصویر کدها را وارد نمایید:

                                   

توجه داشته باشید که کلمات داخل تگ title افزوده شده اند: "My First Page" . همچنین چیدمان صفحه به صورت خواناتر بودن تنظیم شده است. چیدمان صفحه تاثیری در نتیجه نخواهد داشت.

DOCTYPE

DOCTYPE  یک تک ویژه می باشد. در واقع این تگ یک تگ html نیست، بلکه دستورالعملی برای معرفی نسخه html به مرورگر می باشد. در نسخه اولیه html، DOCTYPE بسیار آشفته بود. ولی در html5، مانند تگ زیر می باشد:

< ! DOCTYPE  HTML>

DOCTYPE می بایست در ابتدای صفحه وب سایت نوشته شود و این تگ، تگ پایانی ندارد. به علامت تعجب بعد از علامت > و به فاصله بین DOCTYPE  و HTML توجه داشته باشید.

بنابراین تگ DOCTYPE را به ابتدای صفحه وب سایت خود اضافه نمایید. ویرایشگر متنی شما شبیه تصویر زیر خواهد بود: 

                                                                                                   

در بخش بعدی با نحوه ذخیره صفحه وب سایت خود آشنا خواهید شد.