انواع تصاویر

همانطور که به خاطر دارید، درباره پسوندهای فایل در ابتدای دوره توضیحاتی داده شد. حال می خواهیم با دو پسوند جدید آشنا شویم: JPEG و GIF.

همانطور که صفحات وب و فایل های متنی دارای پسوند فایل می باشند، تصاویر پسوند مخصوص خود را دارند. پسوندهای بسیار زیادی برای تصاویر وجود دارند، دو تا از مهمترین پسوندها که در صفحات وب استفاده می شوند، JPEG و GIF هستند. (PNG نیز یکی دیگر از فرمت های معروف می باشد که مشابه GIF است. بنابراین به صورت مجزا راجع به آن بحث نمی کنیم).

تصاویر GIF

فایل های  GIF از الگوریتم هایی برای کاهش حجم فایل استفاده می کند. حجم تصاویر در یک صفحه وب به خصوص در زمانهایی که سرعت اینترنت پایئن است، عامل بسیار مهمی را ایفا می کند. چنانچه یک عکس با حجم 1 مگابایت داشته باشیم و سرعت اینترنت برابر با 2mb باشد، حدود 4 ثانیه طول می کشد تا عکس بارگذاری شود که زمان طولانی به نظر نمی رسد.

اما اگر سرعت اینترنت برابر با 500 کیلو بیت بر ثانیه باشد، حدود 16 ثانیه طول می کشد تا عکس بارگذاری شود و کسی تمایل به انتظار طولانی برای بارگذاری یک عکس ندارد.

بنابراین مقایسه حجم یک عکس به سرعت اینترنت بستگی دارد. اگر عکسی در کامپیوترتان دارید نگاهی به پسوند آن بیندازید. نرم افزار هایی وجود دارند که امکان تغییر فرمت عکس را فراهم می کنند. تغییر فرمت عکس به GIF به طرز چشمگیری حجم عکس را کاهش می دهد. اما در این روش نقطه ضعفی وجود دارد. تعداد رنگهایی که در یک فایل GIF وجود دارد حداکثر 256 رنگ می باشد که برای تصاویر واقعی کفایت نمی کند و همچنین ابعاد عکس نیز به همین میزان کاهش پیدا می کند.

JPEG

JPEG نیز یکی دیگر از فرمت های رایج تصاویر در صفحات وب می باشد و به شما امکان داشتن تصاویری با بیش از 256 رنگ را می دهد. در حقیقت میلیون ها رنگ و بیشتر.

هنگام تبدیل یک عکس به فرمت " JPEG"، فایل فشرده می شود و بنابراین کاهش کیفیت تصویر غیر قابل اجتناب می باشد.

اگر می خواهید عکسی با بهترین وضوح داشته باشید، تبدیل آن به JPEG بسیار بهتر از GIF می باشد. اگر چه حجم آن بیشتر است، ولی از کیفیت بهتری برخوردار است. نقطه ضعف فایل های JPEG اینست که هنگام فشرده کردن آن کیفیت از بین می رود و کیفیت قبلی دیگر قابل بازگشت نیست.

در حالیکه در فایل های GIF می توان کیفیت قبلی را بازیابی کرد. مشکل دیگری که در فایل های JPEG  وجود دارد ایجاد پشت زمینه شفاف است. بنابراین اگر عکسی مشابه تصویر زیر داشته باشید:

 

 

 

 

 

و بخواهید از رنگ مشکی پشت زمینه خلاص شوید، می بایست پشت زمینه را شفاف کرده و فایل را با پسوند GIF ذخیره نمایید. با فرمت ـPEG این کار امکان پذیر نیست. (همچنین می توانید تصاویر متحرک با فرمت GIF ایجاد کنید که با فرمت JPEG قابل انجام نیست).

به طور کلی چنانچه تعداد رنگ ها در عکس شما کمتر از 256 رنگ باشد، آنرا به فرمت GIF تنبدیل کنید. ولی اگر تعداد رنگها بیشتر از 256 باشد و کیفیت نیز مهم باشد، عکس را با فرمت JPEG ذخیره نمایید. (دوربینها و موبایل های جدید، عکس ها را با فرمت JPEG ذخیره می کنند).

در درس بعدی نحوه درج تصاویر در صفحه وب را خواهیم آموخت.