سایر تنظیمات قلم

سبک قلم

سه نوع سبک قلم وجود دارد:normal (معمولی)، italic (مورب)، oblique (کج)، سبک قلم پیش فرض، سبک معمولی می باشد و در حالت عادی احتیاجی به تعیین سبک قلم نمی باشد. فقط در مواردی که می خواهید متن به صورت مورب یا کج باشد از این ویژگی به صورت زیر استفاده کنید.

نکته:در حقیقت تفاوت چندانی مابین سبک های italic و oblique وجود ندارد و تفاوت آنها در برخی از فونت های خاص مانند sans-serif نمایان می شود.

وزن قلم

 وزن قلم در واقع صفحات قلم را مشخص می کند. مقادیر مختلفی برای این ویژگی وجود دارد که رایج ترین آنها Bold است، اما می توانید از Bolder و lighter هم استفاده کنید. همچنین همان طور که از نام آن پیداست، می توانید از اعداد بین 100 تا 900 برای تعیین وزن قلم استفاده نمایید. بهتر است که از اعداد رند (مضرب 100 برای وزن قلم استفاده شود و تفاوت وزن قلم 100 با 150 به سختی قابل تشخیص است. نحوه استفاده از وزن قلم:

 

 

 

 

پاراگراف دیگری در بخش Body برنامه خود ایجاد کنید و تغییرات را مشابه تصویر زیر اعمال نمایید:

در اینجا وزن تمام پاراگراف ها را به صورت Bold تنظیم کرده ایم. سپس یک کلاس به نام Change-Font-Weight که وزن قلم آن برروی lighter تنظیم شده است، ایجاد کرده ایم و از این کلاس در پاراگراف دوم استفاده کرده ایم.

تغییرات را ذخیره و نتیجه را در مرورگر مشاهده نمایید.

تمرین: وزن قلم های مختلف ما بین 100 الی 900 را امتحان کنید و تفاوت آن ها را مشاهده نمایید.

در اینجا توقفی در قسمت آموزش CSS خواهیم داشت و بعدا مجددا به این بخش باز خواهیم گشت. در بخش بعدی درج تصاویر در صفحه وب را فرا می گیریم.