فروشگاه عجیب جدید آمازون هیچ صندوقداری ندارد، اما چرا آمازون اصلا نگران سرقت کالاهایش از این فروشگاه نیست؟!

به تازگی آمازون در سیاتل فروشگاهی با نام Amazon Go را افتتاح کرده است. نکته جالب و متمایزکننده در مورد این فروشگاه این است که این فروشگاه هیچ صندوقداری ندارد، خبری از نیروهای امنیتی هم که در محل حضور داشته باشند و برداشته شدن اجناس را پایش کنند، نیست!

در واقع فروشگاه Amazon Go می‌خواهد مفهوم جدیدی از فروشگاه‌ها را ارائه بدهد و به یاری شهرت و تبلیغی که از طریق این فروشگاه از آن خود می‌کند، عده بیشتری از مردم را به فروشگاه‌های آنلاین خود بکشاند.

اما این مطلب به معنی آن نیست که آمازون هیچ تمهیدی به کار نبرده باشد. در واقع در جای جای این فروشگاه دوربین و حسگر قرار داده شد. آنها به طور پیوسته قفسه‌ها و مشتری‌ها را می‌پایند و متوجه می‌شوند که چه اجناسی برداشته شده‌اند. وقتی یک مشتری به نقط چک خروج از فروشگاه می‌رسد، از طریق گوشی‌اش که بایستی از طریق آن در اکانت آمازون پرایم رجیستر کرده باشد، اعلام حضور می‌کند و هزینه به صورت خودکار از او کم می‌شود.

پس اصلا به این صورت نیست که هر کسی بتواند وارد این فروشگاه بشود و به راحتی هر کالایی را برداد و بهایش را هم نپردازد.

با این همه نبود صندوقداری انسانی در این فروشگاه این احتمال و امکان را فراهم می‌آورد که یک فرد به خاطر فراموشی و غفلت و یا از روی عمد کالایی را بتواند بردارد و بهایش را هم نپردازد.

مثلا گزارشگر فناوری شبکه CNBC که به این فروشگاه رفته بود، برای آزمایش، یک عدد ماست برداشت و بدون پرداخت هزینه‌اش توانست خارج شود. بعد از آن مقام مسئول این فروشگاه خواست که در مورد این مطلب توضیح بدهد.

جیانا پوریری در این مورد گفت که اینگونه برداشته شدن بدون پرداخت هزینه، در این فروشگاه آنقدر نادر است که آمازون اصلا نگران مسئله نیست و پی‌اش را نمی‌گیرد. در واقع سامانه آمازون در این فروشگاه آنقدر کارآمد است که آمازون اصلا برایش صرف نمی‌کند موارد نادر اینچنینی را دنبال کند. به علاوه آمازون چنان شرکت بزرگی با سرمایه و درآمد عظیم است که چنین مبالغ اندکی اصلا زیانی به شرکت وارد نمی‌کند.

چیزی که در منبع اصلی این مقاله نوشته نشده و شاید لازم باشد گوشزد بشود؛ مسلما فرهنگ استفاده از این فروشگاه نیز هست. می‌شود تصور کرد در برخی کشورهای دیگر به سرعت نقاط ضعف سامانه فروشگاه شناسایی می‌شد و به زودی ناپدید شدن اجناس از این فروشگاه آنقدر شایع می‌شد که آمازون تصمیمی متفاوت برای اداره آن می‌گرفت!

منبع : http://www.1pezeshk.com