معرفی HTML و HTML5

صفحه وب چیست؟

در این بخش، یاد می گیرید که یک صفحه وب چیست و چطور یک صفحه وب می تواند با یک مرورگر مانند فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر خوانده شود. همچنین می توانید اولین صفحه وب سایت خود را ایجاد نمایید. پس شروع می کنیم ، فایلهای کامیپوتری دارای پسوند می باشند. اگر شما یک نامه با استفاده از نرم افزار متنی  word ایجاد کرده اید و آنرا به نام "نامه من" ذخیره کرده اید، نرم افزار 4 کاراکتر به انتهای نام فایل شما اضافه می کند. با توجه به اینکه نرم افزار مورد استفاده شما word بوده است، 4 کاراکتری که به نام فایل شما افزوده می شود عبارتند از:".docx".بنابراین نام فایل شما ".docxنامه من"خواهد بود.

چنانچه شما فایلی را با استفاده از صفحات گسترده"Excel" ایجاد کنید به نام "Account"،  نرم افزار excel پسوند ".xlsx" خواهد بود.  بنابراین نام فایل شما "Account.xlsx " خواهد بود. بنابراین با توجه به نرم افزارهای مختلف، پسوندهای مختلف برای فایلها ایجاد خواهد شد.

این پسوندها اهمیت زیادی در کامپیوتر دارند. آنها برای شناسایی نوع فایل بکار می روند. با وجود پسوند فایل، نرم افزار word تشخیص می دهد که این فایل یک سند متنی است.

با مشاهده پسوند.docx می گوید "بله!این فایل متعلق به من است!" همچنین اگر پسوند فایل xlsx باشد، می گوید: "این چه فایلی است؟" بنابراین ممکن است پیغام خطایی برای باز کردن فایل دریافت نمایید:

صفحات وب سایت نیز پسوند مخصوص خود را دارند که .htm و .html می باشد. مرورگرها هر دو پسوند را تشخیص می دهند.

زمانی که شما یک صفحه وب را با مرورگر باز می کنید، مثلا با اینترنت اکسپلورر، مرورگر، پسوند فایل را چک می کند. به همان صورت که نرم افزارهای Word و Excel انجام می دادند. اگر پسوند .htm یا .html را ببیند، تشخیص می دهد که یک صفحه وب سایت است و سعی می کند آنرا باز نماید. در پشت پرده، چیزی که اینترنت اکسپلورر سعی دارد آنرا باز کند یک فایل متنی است که پسوند آن از .txt به .htm تغییر یافته است. بنابراین فایل متنی دارای علائم  و نمادهای خاصی خواهد بود که تگ نام دارد (tag). زمانی که هر مرورگر تگها را می بیند، شروع به کار میکند و چیزهایی که تایپ کرده اید را نمایش داده و تگها را مخفی می کند.

اکثر صفحات اینترنتی به زبان html کدنویسی شده اند. Html که کلمات Hyper Text Markup Languge بر گرفته شده است و کارکردن با آن نسبتا ساده می باشد و دلیل آن اینست که html یک زبان برنامه نویسی نیست، یک زبان طراحی برای بهبود نمایش متن در صفحه می باشد. برای مثال در نرم افزار Word اگر یک عنوان با سایز بزرگ بخواهید ایجاد کنید، می توانید از ابزار سایز متن استفاده کنید.  Html هم یک راه ساده برای تغییر سایز عناوین دارد، که بزودی با آن آشنا خواهید شد. این توضیحات عملیاتی است که html برای نمایش متون و تصاویر در یک صفحه وب سایت انجام می دهد. این کار با استفاده از تگها قابل انجام می باشد.

Html5 چیست؟

Html نسخه های مختلفی دارد. زمانی که صحبت از html5 به میان می آید، در واقع صحبت از بروزرسانی زبان است. تمام آپدیت ها، توسط یک سازمان به نام w3c پذیرفته شده اند.

W3c در سال 1994 توسط تیم برنرز-لی، شخصی که اولین نسخه html را ایجاد و صفحات وب جهانی را اختراع کرد، بنیان گذاری شد.

حالا آنها بر تکنولوژیهای جدید طراحی صفحات وب سایت نظارت دارند. شرکت هایی که مرورگر را تولید می کنند مانند (اینترنت اکسپلورر)، موزیلا (فایرفاکس) و اپل (safari) تصمیم می گیرند که کدام یک از تکنولوژیهای طراحی صفحات وب سایت را پیاده سازی و پشتیبانی نمایند.

اکثر شرکت های مطرح در زمینه طراحی و تولید مرورگرها، ترجیح می دهند که بیشتر آپدیت ها و ویژگیهایی که مورد تایید W3C  است را پشتیبانی نمایند. این ویژگیها معمولا به نام html5  شناخته می شوند. این بدان معناست که پیاده سازی ویژگیهایی مثل ایجاد ویدئو و صدا توسط html و دیگر نیازی به پلاگین مانند فلش (Adobe Flash) ندارد.

یک آپدیت شگفت انگیز دیگر، تگ کانوس (Canvas) نام دارد که به شما این امکان را می دهد که انیمیشن ها و نمودارهای کاملا پیچیده را با استفاده از جاوا اسکریپت و بدون نیاز به پلاگین و دیگری ایجاد نمایید.

تگهای html بسیاری وجود دارند که تکنولوژی مرورگرها را به سمت قرن 21 پیش می برند. در این دوره آموزشی طراحی وب سایت، به شما تگهای ضروری html5 را که برای طراحی یک وب سایت مدرن به آن احتیاج دارید، آموزش داده خواهد شد.