نارضایتی کاربران از مشکلات آپدیت جدید ویندوز 10

برخی از کاربران ویندوز ۱۰ پس از نصب آپدیت اخیر KB5001330 دچار مشکلات جدی و مهمی شده‌اند. شماری از این افراد می‌گویند آپدیت جدید ویندوز ۱۰ حتی روی دستگاه آن‌ها نصب هم نمی‌شود.
مایکروسافت چند روز پیش فهرست آپدیت‌های آوریل ۲۰۲۱ خود را منتشر کرد که شامل آپدیت KB5001330 برای نسخه ۲۰H2/2004 بود. نصب این آپدیت برای رفع مشکلات آپدیت قبلی از جمله مشکل پرسروصدای چاپگرها توصیه می‌شد. با این حال، وب‌سایت Windows Latest می‌گوید گزارش‌های متعدد کاربران نشان داده که بسیاری قادر به نصب این آپدیت نیستند.
این گزارش‌ها در بخش نظرات وب‌سایت «ویندوز اینسایدر» هم دیده می‌شود. یکی از کاربران می‌گوید در هنگام نصب آپدیت KB5001330 به صورت مداوم با خطای 0x800f0984 مواجه می‌شود. این مشکل روی دستگاه‌های زیادی از جمله سرفیس استودیو ۲ و سرفیس پرو ۷ گزارش شده است. ظاهرا فرآیند نصب ابتدا روی ۲۰ درصد متوقف می‌شود، سپس به ۷۳ درصد می‌رسد و گیر می‌کند و در نهایت با رسیدن به ۱۰۰ درصد خطا می‌دهد.

کاربران در حال حاضر می‌گویند با خطاهای 0x800f081f و 0x800f0984 و x0800f0922 روبرو شده‌اند. در صفحه‌ای که برای این مشکل در وب‌سایت «ردیت» ساخته شده، عده‌ای می‌گویند در هنگام اجرای بازی‌ها مشکلاتی مثل افت فریم و حتی کرش بازی‌ها را تجربه کرده‌اند. کاربران می‌گویند زمانی متوجه شده‌اند اشکال از آپدیت ویندوز ۱۰ است که با برگرداندن سیستم به آپدیت قبلی توانسته‌اند مشکل را حل کنند.
در حال حاضر نگرانی اصلی کاربران مربوط به بازگشت باگ «کاربر موقت» است که قبلا در اواخر سال ۲۰۲۰ رخ داده بود و باعث ناپدید شدن فایل‌ها و تنظیمات حساب‌های کاربری می‌شد، در نتیجه افراد مجبور بودند وارد حساب‌های مهمان شوند. ولی خوشبختانه فعلا گزارش‌های زیادی در این زمینه منتشر نشده است.
وب‌سایت Windows Latest می‌گوید در صورتی که پس از نصب آپدیت KB5001330 با مشکلی روبرو شدید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا این آپدیت را حذف و دستگاه را به حالت قبلی برگردانید:
1.    اپ Settings را باز کنید.
2.    به بخش Update & Security بروید.
3.    روی Windows Update کلیک کنید.
4.    روی View update history بزنید.
5.    از بخش Uninstall updates گزینه KB5001330 را انتخاب و آن را حفظ کنید.
6.    حالا دستگاه را ریبوت نمایید.
مایکروسافت هنوز رسما واکنشی به این اتفاق نشان نداده است.