آموزش شبکه های کامپیوتری

شبکه کامپیوتری چیست

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید یک فایل یا اطلاعاتی را به دوست یا همکارتان بدهید. معمولا برای این کار از حافظه های فلش دیسک استفاده می کنیم اطلاعات را روی یک حافظه usb کپی میکنیم و آن حافظه را به دوستمان می دهیم تا در کامپیوتر استفاده کند. خوب حالا فرض کنید که ما در یک اتاق یا یک شرکت چند کامپیوتر داریم که دائماً احتیاج داریم اطلاعات یا فایل هایی را با همکارانمان رد و بدل کنیم! شبکه کامپیوتر به ما کمک می کند تا با اتصال کامپیوترها به یکدیگر، عمل نقل و انتقال اطلاعات را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهیم. به عبارت دیگر شبکه کامپیوتری به اتصال دو یا چند (تقریبا بی نهایت) سیستم کامپیوتری گفته می شود که به یکدیگر متصل هستند.

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتر

شبکه های کامپیوتر مزیت‌های بسیاری دارند بدون شک بدون داشتن شبکه کامپیوتر زندگی امروزی امکان پذیر نیست. مهمترین مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری عبارتند از:

 به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری:

یکی از مهمترین مزیت های شبکه های کامپیوتری به اشتراک گذاری اطلاعات و امکانات نرم افزاری است. در یک شبکه کامپیوتری کاربران می‌توانند بسیار ساده، فایل ها، پوشه ها و حتی نرم افزار ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

اشتراک گذاری منابع سخت افزاری
در یک شبکه کامپیوتری کاربران می‌توانند منابع سخت افزاری را با یکدیگر به اشتراک بگذارد برای مثال در بسیاری از کافی نت ها ادارات بانکها و شرکتها کامپیوترها به یک پرینتر واحد متصل هستند و در واقع هر یک از کاربران آن شبکه می تواند فایل های خودش را پرینت کند و اطلاعات، به چاپگر مرکزی ارسال می‌شود؛ این چاپگر تحت شبکه به کاربران سرویس می دهد. به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری کامپیوتر ها در شبکه هزینه‌های آن مجموعه را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

صرفه جویی در زمان

صرفه جویی در زمان یکی دیگر از قابلیت های بسیار خوب استفاده از شبکه های کامپیوتریست. در شبکه های کامپیوتری سرعت نقل و انتقال بسیار بسیار بالا می باشد به طور مثال وقتی که شما یک نامه را به جای ارسال به صورت هارد کپی یا کاغذی در شبکه کامپیوتر به صورت یک فایل ورد انتقال میدهید و یا اسکن شده یا تصویر آن نامه را برای همکارتان ارسال میکنید سرعت انتقال این اطلاعات میلیون‌ها برابر بیشتر از سرعت انتقال اطلاعات به صورت فیزیکی و دستی می باشد.

امنیت و قابلیت اطمینان

یکی از مشکلات مهم در نقل و انتقال اطلاعات در گذشته این بود که اطلاعات در حمل و نقل آسیب می دیدند البته نگهداری اطلاعات در یک کامپیوتر نیز می تواند برای یک سازمان و یا یک شرکت خطرناک باشد چرا که با از بین رفتن یا آسیب دیدن سخت افزار آن کامپیوتر به عنوان مثال خرابی هارد دیسک آن کامپیوتر می‌تواند اطلاعات آن کامپیوتر نیز از دست برود اما در دنیای شبکه اطلاعات در سرورها ذخیره می شوند که به صورت ادواری از این اطلاعات نسخه های پشتیبان تهیه می شود و امکان صدمه دیدن و از دست رفتن اطلاعات بسیار کاهش پیدا می‌کند.

قابل توسعه بودن

یکی دیگر از مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری قابلیت توسعه تعداد کاربران در یک شبکه می باشد. می‌توان گفت به تعداد بسیار زیاد (تقریبا نامحدود)، می توان در یک شبکه، کاربر اضافه کرد. همان طور که می دانید شبکه جهانی اینترنت نیز یک شبکه محسوب می شود به این صورت که میلیون ها کامپیوتر در سرتاسر جهان اعم از موبایل تبلت لپ تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ با یکدیگر در ارتباط هستند، یک شرکت ممکن است در ابتدا به اندازه یک آپارتمان ۵۰ متری باشد و تنها در آن 5 کامپیوتر وجود داشته باشد اما همین شرکت می‌تواند هر زمان که توسعه پیدا کرد از ۵۰ متر به ۵۰۰ یا هزارمتر یا بیشتر ارتقا پیدا کرده و به نسبت وسعت آن شرکت و کارمندان آن شرکت تعداد کامپیوترها نیز افزایش پیدا کند.

قابلیت پیاده سازی راه حل های جدید

امروز شبکه های کامپیوتری با کمک علم الکترونیک برق مخابرات و علوم کامپیوتری قادر هستند تا تقریباً هر کاری را برای ما انجام دهند به عنوان مثال می توان با استفاده از یک شبکه کامپیوتر یک سیستم مخابراتی بسیار پیشرفته در یک شرکت راه اندازی کرد به طوری که تمامی نیاز های ارتباطی مخابراتی آن شرکت از طریق بستر آن شب که نه تنها در مکان آن شرکت بلکه در تمامی دفاتر این شرکت در سرتاسر دنیا برقرار شود.