تور مجازی 360 درجه

در دنیای همواره دیجیتالی و تصویری امروزه، تور مجازی از هیجان و جذابیت زیادی برای همه مخاطبان برخوردار است. در تور مجازی مجموعه کاملی از اطلاعات تصویری یا جلوه‌های ویژه تصویری به مخاطبان ارائه می‌شود. همچنین فرایند ایجاد و تولید تور مجازی ترکیبی از طراحی دیجیتالی، برنامه‌نویسی، عکاسی و فیلمبرداری و سایر افزونه‌های صوتی و تصویری است. بنابراین مراکز مختلف از تور مجازی به عنوان رسانه‌ای تاثیرگذار برای خدمات و بیزنس‌های خود نیز استفاده می‌کنند. از طرفی هر چه از تجهیزات و امکانات مدرن امروزی برای ساخت تورهای مجازی استفاده شود، می‌توان از مزایا و امکانات آن برای کاربران بیشتر بهره‌مند شد. در ادامه به این پرسش رایج که تور مجازی چیست؟ و چه مزایایی دارد بیشتر پرداخته می‌شود.

shape
shape
shape
shape

مفهوم تور مجازی

در یک تعریف ساده تور مجازی به عنوان رسانه‌ای بین عکس و فیلم است و یک تور مجازی ۳۶۰ درجه، مجموعه تصاویری چرخشی به صورت ۳۶۰ درجه و از همه ابعاد محیط یا اشیاء و هر منظره است. در واقع جهت تشکیل نمای ۳۶۰ درجه این مجموعه تصاویر به هم متصل شده و از تکنیک‌های خاص، دوربین و لنزهای ویژه، فناوری و روش‌های مخصوص برای ساخت این تورهای مجازی استفاده می‌شود.

در تور مجازی نمای پانورامای ۳۶۰ درجه، گسترده‌ای از عکس بوده که خروجی و شیوه نمایش آن به حالت فیلم و انیمیشن خواهد بود. همچنین کنترل دوربین و نمایش در دست مخاطبین بوده و با زوم کند سوژه، می‌توان زوایا و جزئیات بالایی را مشاهده نمود. مجموعه نقاط به هم متصل شده در تورهای مجازی امکان نمایش کل نقاط محیط را فراهم کرده و برای تور باید از تصاویر بسیار باکیفیت استفاده نمود.

چگونه از تور مجازی استفاده می‌شود؟

درباره این سوال که تور مجازی چیست بحث مختصری شد اما چگونه از تورها استفاده می‌شود؟ تا انگیزه ساخت آن در افراد ایجاد شود. در واقع تور مجازی مجموعه‌ای از اطلاعات و تصاویر بوده که برای مخاطبین امکان گردش مجازی در مجموعه را فراهم می‌کند. بنابراین بدون نیاز به صرف وقت و هزینه یا حضور فیزیکی در مجموعه، می‌توان مخاطبین را در دنیای مجازی به بازدید از تجهیزات، امکانات و تخصص‌ها دعوت نمود. این تورها برای افراد مختلف به واسطه اینترنت، امکان مشاهده جزئیات را فراهم کرده و تور مجازی گوگل به عنوان بهترین راهکار معرفی و گسترش بازاریابی کسب‌ و کارها است. تحول در تبلیغات با استفاده از ساخت تور مجازی به ویژه در شهرهای بزرگ، به افزایش مشتریان بالقوه منجر می‌شود. بنابراین دلایل مختلفی برای انواع کسب‌ و کارها و بیزینس‌ها برای استفاده و آموزش نحوه کاربرد تور مجازی در گسترش فروش آن‌ها وجود دارد.

چه کسانی می‌توانند از قابلیت‌های تور مجازی بهره‌مند شوند؟

هر صنعت و کسب و کار یا شخصیتی که بخواهد زیبایی و تفاوت یا کیفیت مکان، تولیدات، موقعیت و محیط یا چیزی را به بهترین جلوه و با بیشترین جزئیات نشان دهد، می‌تواند از تورهای ۳۶۰ درجه مجازی بهره‌مند گردد. بنابراین برخی از این مراکز و موارد که بیشترین استفاده از تور مجازی را دارند و از مزایای مختلف این تورها بهره‌مند می‌شوند، عبارتند از:

مزایای تور مجازی چیست؟

قابلیت این تورها به گونه‌ای بوده که بینندگان می‌توانند مکان را طوری نگاه کنند که انگار در آنجا حضور و حرکت دارند و هر چیزی را با بهترین کیفیت در گوشه و کنار می‌توانند ببینند. دیگر مزایای تور مجازی عبارتند از:

مزایای تورهای مجازی برای کسب و‌ کارها چیست؟

امروزه تورهای مجازی بهترین گزینه برای گسترش راه‌های ارتباطی نوین در شبکه‌های جهانی مجازی و اینترنتی هستند. زیرا کمک زیادی به گسترش و تبلیغات کم هزینه برای کسب و کارها کرده و این تور‌ها منظره ۳۶۰ درجه‌ای رنگی و با نهایت کیفیت از جنبه‌های بیزنس افراد ارائه می‌کنند که یک تجربه مشابه با واقعیت را در اختیار کاربران قرار داده و به طور کلی این سبک و نوع عکاسی یک ابزار فروش بسیار قدرتمند محسوب می‌شود.

کارفرمایان، مدیران شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارها با استفاده و به کار گیری تورها، ارتباط موثر و بهتری با مشتریان ثابت و یا جدید خود برقرار کرده و بهترین فرصت برای جذب بیشترین مشتریان از این راه است. با تور مجازی مشتریان راحت‌تر انتخاب کرده، در گوگل هر برند و مشخصات کسب و کارها را سریع و راحت مشاهده کرده و فرد دسترسی بهتری به محصولات، محل کار و کیفیت کالاها خواهد داشت. از دیگر مزایای تورهای مجازی برای کسب و کارها اعتمادسازی بیشتر، ارائه عکس‌ها از کار و فرایندهای شغلی، برندسازی و شهرت و منافع گسترده دیگر برای فروش و تولید است.

انواع تور مجازی

به طور کلی تورهای مجازی در دو دسته کلی تورهای تفریحی یا بازدیدی و تورهای تبلیغاتی و تجاری تقسیم شده که تورهای مجازی تفریحی مشمول هزینه و تورهای تبلیغی رایگان خواهند بود. همچنین تورهای مجازی از شاخه عکاسی صنعتی بوده که به طور ساده، دو بعدی و سه بعدی با کیفیت HD تولید و ساخته می‌شوند.

از دیگر مدل‌های Google Business views و یا تورهای Google Street View و تور مجازی تولید شده به وسیله دوربین 360 درجه و یا دوربین DSLR از انواع دیگر تورهای مجازی بوده که با شیوه‌های متفاوت اما اهداف گوناگون با تولید محتواهی تصویری و یا ترکیب با صوت ساخته می‌شوند. بنابراین از بین انواع تورها، با توجه به اهداف می‌توان بهترین تور مجازی را برای خود یا بیزینس فعال انتخاب و تولید کرد.

امکانات تور مجازی برای کاربران چیست؟

به کمک تورهای مجازی امکان جمع‌آوری اطلاعات درباره مکان‌ها، کسب و کارها و فضاهای مختلف وجود دارد. از طرفی استفاده وب‌سایت‌ها از این ویژگی‌های دیجیتالی باعث ارتقاء سایت در موتورهای جستجو، افزایش مخاطبان و مشتریان بیزینس‌ها نیز فراهم می‌شود. دید ۳۶۰ درجه از سوژه‌ها و رونق دیجیتال مارکتینگ باعث گسترش استقبال و هیجان استفاده از این تورها در بین سلایق مختلف افراد شده است. از امکانات تور مجازی، دسترسی و کاربری آسان جهت مشاهده بدون محدودیت زمانی و مکانی و امکان پیمایش سرعتی و آهسته تصاویر است‌ همچنین امکان قرار دادن آهنگ یا صوت، متن، لینک و فایل‌های چند رسانه‌ای نیز در این تورها فراهم شده است.

با امکانات جدید تورها می‌توان هر برند، شغل، حرفه، استعداد و کسب و کار را به خوبی تبلیغ و بر شهرت روزانه آن افزود. همچنین امکان پروژه محور کردن و حذف یا اضافه تصاویر یا ادیت در آینده محتوا این تورها در کنار امکان طراحی قالب‌های اختصاصی و کدنویسی یا ترکیب این تورهای جذاب وجود دارد.

تجهیزات لازم برای تور مجازی

این سوال همواره وجود دارد که لوازم مورد نیاز تولید تور مجازی چیست؟ که در واقع تجهیزات گوناگونی برای ایجاد یا خلق تورهای مجازی استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها دوربین عکاسی یا فیلمبرداری است. در واقع استفاده از انواع دوربین‌های عکاسی ۳۶۰ درجه یا dslr و دیگر دوربین‌های تخصصی و ویژه عکاسی تور مجازی الزامی است.

همچنین علاوه بر دوربین سایر تجهیزات عکاسی پانورما مثل سه پایه، هد، جا نمایی، مکان مناسب، لنزهای متنوع و مخصوص این سبک از عکاسی نیز لازم هستند. در برخی از این عکاسی‌ها به نرم‌افزارهای مخصوص ادیت و ویرایش و ایجاد تور مجازی، سیستم‌های کامپیوتری یا گوشی‌های مجهز، لنزهای فیش آی، واید و دیگر تجهیزات کاربردی و مورد نظر هر عکاس هم نیاز خواهد بود.

ویژگی‌های بهترین تور مجازی چیست؟

این ویژگی و مزیت استفاده از تورهای مجازی که باعث افزایش بازدیدکنندگان و مشتریان جدید خواهد شد، برای همه اثبات شده است. با این وجود افزایش فرصت کسب سرمایه و دیگر مزایای موجود در جدیدترین و خلاقانه‌ترین تورهای مجازی، باعث افزایش متقاضیان این رویکرد تکنولوژی عکاسی شده است. همچنین ویژگی‌های مهمی که باید در تور مجازی خوب و محبوب‌تر رعایت شود، عبارتند از:

هزینه تور مجازی

برای ساخت بازدید مجازی یا تور مجازی، هزینه‌ها ثابت نبوده و با توجه به نوع تور و میزان سختی پروژه‌ها قیمت متفاوتی برای تورها وجود دارد. از طرفی هر چه تعداد نقاط بیشتر بوده، کیفیت تصویر بالاتر و خصوصیات مبتکرانه بیشتری در تورها اعمال شود، هزینه آن بیشتر خواهد بود. گاهی فضا و مکان وسیع‌تر و فرایند عکاسی زمان‌بر و سخت بوده که در این حالت نیز قیمت تور مجازی متفاوت خواهد بود.

در تورها به هر عکس ۳۶۰ درجه، پویت یا نما گفته شده و هزینه اصلی بر مبنای تعداد پویت‌ها بوده که البته فاکتور موثر دیگر در هزینه‌ها به حالت نمایش تور به شکل منفصل، پیوسته یا ترکیبی بستگی دارد. این موارد قیمتی همواره در انواع پکیج استاندارد، سفارشی و یا حرفه‌ای متفاوت خواهند بود. با توجه به این عوامل موثر بر قیمت نهایی تورها، می‌توان بهتر برای ساخت آن‌ها تصمیم‌گیری کرد و از دانش و مهارت افراد متخصص در این زمینه استفاده بهینه برای بیزینس خود نمود.

نتیجه گیری

تور مجازی یا بازدید مجازی از مجموعه تصاویر چرخشی از یک مکان یا موقعیت تشکیل شده که امکان زوم و مشاهده جزئیات تصاویر، با کیفیت بسیار بالا و از همه جوانب ممکن خواهد بود. همچنین در کسب و کارها و فعالیت‌های تبلیغاتی و تفریحی یا سرگرمی از این شیوه عکاسی مدرن و مبتکرانه برای افزایش بازدید و مخاطبان بیشتر استفاده زیادی می‌شود. برای افرادی که از مزایای متنوع تورهای مجازی آگاهی دارند، این کار یک فرصت برتر و عالی برای دیده شدن و حتی برندسازی است.

بنابراین با داشتن تجهیزات مناسب و امکانات لازم، می‌توان با قیمت مناسب و تنها با یک باز هزینه از بهترین تور مجازی جذاب و زیبا بهره‌مند شد‌. در این مقاله نیز به این پرسش که تور مجازی چیست و چه امکانات و مزایایی دارد، برای علاقه‌مندان و صنایع نیازمند به این تکنولوژی پرداخته شد.

سوالات متداول

۱) آیا می‌توان برای توسعه گردشگری در محل زندگی خود از تور مجازی استفاده کرد؟

بله بسیاری از مکان‌های توریستی و طبیعی گمنام و ناشناخته از طریق تورهای مجازی و با صرف هزینه به افراد دیگر شناخته و معرفی می‌شوند.

۲) امکانات لازم برای ساخت تور مجازی چیست؟

دوربین، لنز، هد، پایه، موقعیت و مکان مناسب و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دیگر برای تولید و ساخت تورهای مجازی لازم هستند.

۳) برای چه کسب و کارهایی می‌توان از تور مجازی استفاده کرد؟

امروزه برای همه بیزینس‌ها و صنایع و مشاغل یا هنرهای مختلف به ویژه برای بازاریابی و مارکتینگ می‌توان از تورهای مجازی برای شهرت و معرفی کیفیت خدمات و کالاها بیشتر استفاده نمود.

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

آیا نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید؟

باما تماس بگیرید